Menu Zamknij

Mój wynalazek dla ludzi z jąkaniem – historia Maćka

wynalazek dla ludzi z jąkaniem

Ta opowieść jest o mnie i o moim wynalazku dla ludzi z jąkaniem. Mam na imię Maciej ( Matt / Matti ) i sam się jąkam, zaczęło się to 43 lata temu.

Wierzę że stworzyłem coś naprawdę wyjątkowego, oryginalnie było to zaprojektowane by pomóc mnie samemu, teraz idea jest by również pomóc innym. 7 lat temu “ rzucony przez okoliczności życiowe “ na zagraniczną prowincję siedząc w domu samotny, bezrobotny, z początkami depresji, zastanawiając sie co dalej z moją mową, trochę przez przypadek, bardziej będąc zdesperowany by mówić płynnie, odkryłem że pewien zmanipulowany efekt dźwiękowy pomaga mi mówić płynnie i mówiąc jestem zrelaksowany w tym samym czasie. Pierwsze testy zrobiłem na sobie samym, przez pierwszych kilka tygodni dzwoniłem do mojego przyjaciela każdego dnia i mówiłem przez 20 minut by zobaczyć czy ten efekt nadal trzyma mnie że mówię dobrze. I tak, trzymał.

To co stworzyłem to zmanipulowany ( w specyficzny sposób którego nigdzie nie mogłem znaleźć ) efekt dźwiękowy. To nie jest Echo ( echokorektor ) / DAF ( Delay Auditory Feedback – po polsku : zasada sprzężenia zwrotnego ) – efekt podobny do innych urządzeń pomocnych w płynnym mówieniu które są obecne na rynku.

Mój pomysł zaczął się od zera, od pustej kartki, został zaprojektowany przeze mnie by pomóc mnie samemu by przezwyciężyć moje jąkanie i pomóc mi utrzymać wolniejsze tempo mowy. Ponieważ mój problem polega na tym że mówię szybciej i szybciej jak Ferrari na autostradzie z przyklejonym pedałem gazu do podłogi Kreując w/w efekt dźwiękowy nie patrzyłem wstecz na dostępne aparaty Echo tzw. echokorektor ( na Zachodzie nazywają się DAF ) ponieważ wiedziałem że Echo / DAF aparaty nie pomagają ( używałem ich dawno temu pod koniec lat 80-tych / na początku lat 90-tych ). Miałem 2 takie Echokorektory.

Na I-szy rzut oka mój efekt może być pomylony z Echokorektorem, zasada działania wygląda podobnie do efektu Echo / DAF. Jednakże w moim aparacie jest różnica w odbiorze i w działaniu w stosunku do innych aparatów, mogę o tym zapewnić – wiem co to jest za różnica, jednakże jest to informacja która nie zostanie udostępniona z powodu mojego prawa do wynalazku jako jego autora.

Gdy używamy mój efekt słyszymy się sami w słuchawkach podczas gdy mówimy do mikrofonu ( z opóźnieniem które możemy regulować do własnych potrzeb). Jest bardzo ważna ( kluczowa ) zasada która musi być spełniona podczas użytkowania wynalazku, osoba musi zwolnić tempo swojej mowy. Do tego stopnia by jej głos mówiony szedł równo z jej głosem który słyszy w słuchawce tak jak w mówieniu chóralnym, nie wyprzedzał go, tylko szedł razem z nim. Jeżeli osoba dostatecznie nie zwolni swojej mowy, idea nie będzie działać, lub będzie działać z niepełną mocą.

Przeprowadziłem ( do tej pory ) testy na mnie, jak również na innych 5 – 6 osobach ( wiek 25 – 65 ) w Anglii włączając osoby ciężko jąkające się. I oni (jąkający się) przestali ( od 60 do 99 % ich jąkania ) się jąkać. Ich bloki były w większości lub w wysokim % zredukowane. Następne testy ( 8 – 18.05.19 ) zostały przeprowadzone w Polsce : w Krakowie, w W-wie, w Łodzi, w Płocku. Ponad 20 następnych osób z jąkaniem wzięło udział w tych testach i rezultaty były w większości pełnym sukcesem. Proszę przeczytać update z wizyt na FB, testy są opisane dość szczegółowo. Nie jest moim celem by „ przywiązać ” Cię do mojego efektu na zawsze.

Mam nadzieję, że używajac mojej idei będziesz mógł po pewnym czasie o niej zapomnieć mówiąc płynnie. Jest możliwe, że przez jakiś czas będziesz czuł się bezpieczniej mając ją w zasięgu ręki wyłączoną ale gotową do użycia ( jeżeli będziesz czuł taką potrzebę ). Następnym krokiem mojego pomysłu jest zrobienie aplikacji na Androida która jest właśnie pisana. 1-sza wersja aplikacji powinna wkrótce ujrzeć światło dzienne. Osoba która się jąka będzie w stanie pobrać aplikację z każdego miejsca na Świecie gdzie jest możliwe połączenie internetowe używając własnego urządzenia ( Smartphone , Tablet ) które operuje w systemie Androida, będzie mogła użyć ten efekt na zewnątrz.

Właśnie w tym momencie jestem w trakcie przemyśleń jak zorganizować dystrybucję i sposób by przekazać Ci mój know-how. Jest bardzo możliwe ( a w zasadzie pewne ) że będę musiał zorganizować „lekcje ” – prawdopodobnie on-line. Bez mojej znajomości tematu, doświadczenia, jak z tym ćwiczyć części osób będzie trudno, conajmniej na początku używania tego efektu. Właśnie niedawno dostałem demo na moją aplikację, i wiem że wkrótce będzie udostępniona, może w Lipcu…? Czuję że mój i mam nadzieję że twój szczęśliwy dzień by tego użyć będzie już niedługo. Moja strona www: www.2befluent.com


od redaktora: z zainteresowaniem czekam na udokumentowane testy aplikacji. Przydałoby się wideo 🙂 Życzę powodzenia w tworzeniu oprogramowania. Wynalazców nigdy za wiele!

PRZECZYTAJ INNE HISTORIE UŻYTKOWNIKÓW I PRZEŚLIJ NAM SWOJĄ HISTORIĘ JĄKANIA

Przeczytaj również

1 Komentarz

  1. Matt Tomczak

    Autor powyższego szkalującego mnie komentarza to p. Benkie ( Benkie Creative ) z W-wy, facet ukradł moją zaliczkę na zrobienie ikonki dla App, po wyrzuceniu go ze zlecenia ( za słaby grafik i nie stosował ię do zaleceń klienta ), gościu mści się pisząc gdzie popadnie szkaluje mnie, wyzywa, podszywa się pod różne osoby pod różnymi adresmi IP by go nie namierzyć. Domaga się wyimaginowanej kwoty 1000,- za rzekome „straty moralne „. Dostaję maile od podstawionych osób, dostaję groźby że przyjedzie do mnie do domu porozmawiać z sąsiadami, z żoną ( choć nie ma adresu ), bluźniercze maile na temat seksu homoseksualnego, straszenie ” bratem prawnikiem „, policją, Sądem. Normalnie cyrk na kółkach, gościu potrafi mailować o 3-ej w nocy. Niestety nie ma lekarstwa na ” takich ” wariatów. Ot zalety i wady interentu i wszystkich ( włączając wariatów ) do niego podłączonych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *