Menu Zamknij

Walczę i będę walczył – historia Radka

Wykładowca zaczął mi strasznie dokuczać z powodu jąkania. Przy całej grupie przedrzeźniał mnie i robił sobie jaja z tego jak mówię. Pewnego dnia postanowiłem poprawić swoją mowę, dać z siebie wszystko i pokazać, że też potrafię mówić płynnie i bez blokad.

Witam, moja historia jąkania zaczęła się po pewnym nieprzyjemnym incydencie. Kiedy miałem pięć lat spadł na mnie regał i strasznie się przestraszyłem. Od tamtej pory mam problemy z moją mową. Gdy poszedłem do szkoły, rodzice chodzili ze mną do logopedy. Trochę to pomogło, ale Pani logopeda powiedziała, że przyczyna nie do końca tkwi w tym, że się przestraszyłem, ale również na tle nerwowym. Lata mijały, jakoś żyłem z tą świadomością, że mam wadę wymowy, ale byłem wesoły i nie przeszkadzało mi to aż tak bardzo.

Schody zaczęły się kiedy zacząłem wkraczać w dorosłe życie. Zdałem maturę, poszedłem na studia, nowi ludzie, nowe otoczenie. Kiedy na zajęciach poproszono mnie, żeby coś opowiedział o sobie, nic nie mogłem z siebie wykrztusić. Z trudem wypowiedziałem swoje imię, wszyscy patrzyli na mnie, a ja myślałem że spale się ze wstydu. Koledzy i koleżanki na roku już widzieli, że mam problem z mową.

Byłem totalnie załamany z tego powodu. Widziałem po nich, że się śmieją ze mnie, traktują jak bym był inny niż oni. Jeden pan wykładowca zaczął mi strasznie dokuczać z tego powodu. Przy całej grupie przedrzeźniał mnie i robił sobie jaja z tego jak mówię.

Pewnego dnia postanowiłem poprawić swoją mowę, dać z siebie wszystko i pokazać, że też potrafię mówić płynnie i bez blokad. Dwóch moich kolegów wspierało mnie, pomagali przejść przez ten trudny okres. Poszedłem na zajęcia do pana wykładowcy, który się ze mnie naśmiewał. Kazał mi wstać i wytłumaczyć zagadnienie. Gdy wstawałem wiedziałem, że dam radę i pokażę mu, że umiem normalnie odpowiedzieć. Odpowiedziałem bardzo płynnie i bardzo wyraźnie, wykładowca był w szoku, grupa też.

Na co dzień ze znajomymi rozmawiam normalnie, rzadko zdarzy mi się zaciąć. Problem pojawia się, gdy muszę coś załatwić np. w urzędzie. Wówczas jąkam się i blokuję niesamowicie… Tak samo mam, jeżeli dzwonię do kogoś żeby coś załatwić. Bardzo ciężko mi idzie, ale mam nadzieję, że dzięki naszemu forum, uda mi się wyeliminować wadę do końca, mówić płynnie i poprawnie w każdej sytuacji.

Radek

PODZIEL SIĘ SWOJĄ HISTORIĄ. PRZEŚLIJ NAM TEKST NA KONTAKT@DEMOSTENES2.EU

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *