Menu Zamknij

Nasze ego a jąkanie – blog Dawida

Witam ponownie tym razem po dłuższej przerwie. Czas wakacji to czas odpoczynku, relaksu, nawiązywania nowych znajomości. Jeszcze parę miesięcy temu myślałem, że pisząc kolejny wpis do swojego blogu napiszę „nareszcie poderwałem dziewczynę”…

Jednak tak się nie stało, dostałem aż cztery kosze. Wszak trudno się dziwić, można się przyzwyczaić.

Ostatnio na moich studiach pojawił się ciekawy przedmiot a mianowicie podstawy psychologii. Nasz wykładowca oprócz tego jest praktykującym psychologiem, przedstawił nam teorię psychologiczną na którą składa się m.in. Ego. Jest to o tyle ciekawe, że niektóre schorzenia jak np. schizofrenia, bulimia, anoreksja, a także jąkanie mają podłoże w Ego. Jeżeli nasze Ego (Ja lub jaźń) jest zbyt słabe, powoduje ono zmiany w psychice człowieka.

Nasz psycholog opowiadał historię pewnej dziewczyny, której ojciec zabawnie nazywał ją „grubaskiem”. Nie przeszkadzało jej to, aż pewnego razu kolejne przezwanie jej doprowadziło do horrendalnych zmian w jej psychice. Zaczęła się odchudzać, wpadła w anoreksje. Pewnie w wielu przypadkach osób jąkających się, przykre sytuacje które nawarstwiły się doprowadziły do obniżenia naszego Ego, naszej osobowości na którą składa się m.in. poczucie własnej wartości, które w wielu przypadkach obniżyło się.

Jeżeli nasze Ego jest słabe, budzą się w nas lęki, stres, co w naszej przypadłości prowadzi do pogorszenia się mowy. To ono wpływa na osoby z jąkaniem którego podłożem nie jest wada fizyczna aparatu mowy, tylko ograniczenie naszej psychiki.

W moim przypadku, a także innych, dana osoba potrafiła mówić płynnie lub nie najgorzej np. do rodziców lub kolegi/koleżanki, a jąkać się strasznie w sytuacjach które wydają się dla niej ekstremalne. Np podczas podrywania dziewczyny, pójścia do sklepu i innych. W tym wypadku winna jest nasza podświadomość.

Pan profesor podał przykład właśnie takiego pacjenta, zalecił mu aby przełamał swój strach, lęk spowodowany przez swoje Ego. Z jego relacji wynika, że mowa polepszyła się, a sam pacjent czuł się lepiej. Więc osoby które to czytacie: ODWAGI ! PRZEŁAMCIE SIĘ!

PODZIEL SIĘ SWOJĄ HISTORIĄ. PRZEŚLIJ NAM TEKST NA KONTAKT@DEMOSTENES2.EU

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *