Menu Zamknij

Linkownia

Linkownia to strona, na której znajdziesz odnośniki do darmowych materiałów i stron związanych z jąkaniem. Lista poniżej ma ułatwić start osobom, które chciałyby pracować nad sobą, ale nie wiedzą od czego zacząć. Szczególnie przydatne mogą okazać się pozycje książkowe, które pomagają zrozumieć czym naprawdę jest jąkaniem, co wbrew pozorom nie jest takie oczywiste. Co więcej, niemal wszystkie książki wymienione poniżej zostały napisane przez osoby jąkające się.

Zachęcam do rozszerzania listy i dodawania innych (legalnych!) odnośników, zawierających ciekawe i przydatne materiały. Wystarczy wysłać krótki opis z linkiem na kontakt[at]demostenes2.eu. Podobnie należy zgłaszać niedziałające linki.

Spis treści:

 1. Opracowania w języku polskim
 2. Darmowe książki w języku angielskim
 3. Strony w języku angielskim

Opracowania w języku polskim:

Darmowe książki w języku angielskim:

  1. „self-therapy for the stutterer” Malcom Fraser – książka napisana przez założyciela Stuttering Foundation of America, zawiera opis terapii jakiej każdy z nas może poddać się samodzielnie. Więcej o książce można przeczytać pod adresem http://www.demostenes2.eu/autoterapia-jakania/.
  2. „advice to those who stutter” Stuttering Foundation of America – 28 patologów mowy, którzy również się jąkali, przedstawia w niej swoje pomysły, sugestie i rady dla jąkających się. Kilka rozdziałów z tej książki zostało przetłumaczonych i można je znaleźć w poradnikach.
  3. „Comprehensive Stuttering Therapy” Phillip J. Roberts – autor opisuje własną drogę do płynności i przedstawia ją w formie terapii. W głównej części można znaleźć 30 ćwiczeń, które powinny wpłynąć pozytywnie na płynność mowy jąkających się. W książce można znaleźć opisy wielu podejść do leczenie jąkania: kontrola mechanizmu Valsalvy, techniki kształtujące płynność, techniki Demostenesa, jak i rady dotyczące zmiany negatywnych odczuć i zachowań.
  4. „Easy Stuttering – Avoidance-Reduction Therapy” Joseph Sheehan, Vivian Sheehan – książka zawiera kompletny opis terapii redukcji-uników opracowany w Sheehan Stuttering Center. Terapia jest podzielona na osiemnaście podstawowych procedur terapeutycznych. W poradnikach można znaleźć przetłumaczony rozdział „Wiadomość do jąkających się” napisany przez dra Sheehana.
  5. „Because I Stutter” Wendell Johnson – książka została opublikowana w 1930 roku, kiedy autor był jeszcze młodym człowiekiem. Wendell Johnson był jednym z pierwszych i zarazem najbardziej wpływowych patologów mowy. Książka była pierwszą tak dogłębną psychologiczną i fizjologiczną analizą przeprowadzoną i udokumentowaną przez osobę jąkającą się. Autor starał opisać czym jest jąkanie dla osoby jąkającej się. Jeden z rozdziałów został przetłumaczony.
  6. „No Miracle Cure, A Multifactoral Guide to Stuttering Therapy” David Kehoe – autor traktuje jąkanie jako zespół wielu złożonych ze sobą problemów. Dlatego też proponowane przez niego podejście również jest złożeniem wielu znanych metod leczenia jąkania. W książce można znaleźć także przegląd licznych badań, w tym dotyczących urządzeń wspomagających leczenie jąkania (DAF/FAF).
  7. „Stuttering: Its Nature and Management” Courtney Stromsta – zaproponowane przez autora podejście do zrozumienia natury i leczenia jąkania jest unikalne. Na początku książki zostaje zdefiniowana natura, a następnie sposób załagodzenia jąkania. W ostatnim rozdziale można znaleźć skrótowy opis terapii jąkania, który zawiera wiele oryginalnych sugestii i obserwacji.
  8. „Redefining Stuttering – What The Struggle To Speak Is Really All About” John C. Harrison – bardzo obszerna pozycja, w której autor opisuje w jaki sposób pokonał własne jąkanie. Kluczowym elementem jest stworzony przez niego paradygmat, traktujący jąkanie jako system. Posługując się Heksagonem Jąkania autor pokazuje jak jego zdaniem jąkanie powstaje, a następnie jest utrzymywane. W niemal każdym rozdziale można znaleźć historie, które pomagają lepiej zrozumieć perspektywę prezentowaną w książce.
  9. „Therapy for the Severe Older Adolescent and Adult Stutterer” George G. Helliesen – książka napisana przez emerytowanego ucznia Charlesa Van Ripera. Zawiera opis terapii modyfikacji jąkania. Jest ona skierowana przede wszystkim do logopedów. Zawiera szczegółowy plan pracy jaką powinien wykonać logopeda ze swoim pacjentem, aby terapia mogła zakończyć się sukcesem.
  10. „Understanding stuttering” Nathan Lavid – krótka książka, w której autor, doktor medycyny, skupia się na przedstawieniu jąkania z medycznego punktu widzenia i prowadzi dyskusję nt. efektywności terapii jąkania, posługując się prostym i zrozumiałym językiem.
  11. „Speech Correction: An Introduction to Speech Pathology and Audiology” Charles Van Riper, Robert L. Erickson – książka służąca jako klasyczne wprowadzenie do zaburzeń komunikacyjnych. Może okazać się szczególnie przydatna dla studentów. Ostatnia edycja, podobnie jak wcześniejsze, opisuje naturę, przyczyny, sposoby leczenia różnych zaburzeń komunikacyjnych. Została opublikowana w 1995 roku.
  12. „Coping with Stuttering” Peter Louw – metoda leczenie jąkania opisana w książce opiera się głównie na technice pasywnego przepływu powietrza, która została zapoczątkowana przez Martina Schwartza. Pokrywa także inne tematy związane z asertywnością, radzeniem sobie ze stresem, oraz różne inne techniki wspomagające leczenie jąkania.
  13. „Apna Hath Jagannath” Satyendra Srivastava – tytuł może na początku zmylić, ale jest to książka napisana w języku angielskim. Została ona stworzona przez Satyendra Srivastava na potrzeby największego w Indiach stowarzyszenia osób jąkających się o nazwie TISA. Zawiera kompletny poradnik złożony z siedmiu kluczowych zagadnień przedstawiających kolejne kroki samodzielnej terapii jąkania. Do głównych celów należy pozbycie się paraliżującego strachu przed jąkaniem oraz zwiększenie komunikatywności.
  14. „Stutter No More” Martin F. Schwartz – podobnie jak pozycja powyżej, metoda opisana w książce opiera się na technikach pasywnego przepływu powietrza. Pokazuje również jak radzić sobie z powiązanymi trudnościami psychologicznymi, oraz jak wyeliminować błędne przyzwyczajenia.
  15. „Stammering, Its Cause and Cure” Benjamin Nathaniel Bogue – oryginalnie książka powstała w latach dwudziestych XX wieku. Kilka lat temu została przygotowana jej odświeżona wersja, co świadczy o jej przydatności i aktualności. Z drugiej strony trudno znaleźć jakąkolwiek recenzję. Najczęściej przytaczany jest zaledwie spis treści.
  16. „Sometimes I Just Stutter” Eelco de Geus – książka została napisana dla dzieci. Pozwala im dowiedzieć się więcej nt. jąkania oraz zachęca do otwartego radzenia sobie z problemem. Pokazuje czytelnikom, że im bardziej będą starali się ukrywać jąkanie, tym bardziej ono będzie się nasilało. Zawiera także listy napisane przez inne dzieci jąkające się.
  17. „The Child Who Stutters: To the Pediatrician” Barry Guitar, Edward G. Conture – książeczka skierowana do pediatrów. Wyjaśnia różnice między normalnymi niepłynnościami, a jąkaniem.
  18. „Stuttering Straight Talk For Teachers” Stuttering Foundation of America – poradnik dla nauczycieli i logopedów, którzy na co dzień mają styczność z jąkającymi się uczniami. Zawiera odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania oraz rady związane z pracą z takimi uczniami.

   

  Strony o jąkaniu w języku angielskim:

   1. The Stuttering Homepage – choć strona na początku można zniechęcać dosyć archaicznym wyglądem, to prawdopodobnie zawiera ona najwięcej informacji nt. jąkania ze wszystkich stron dostępnych w internecie. Przede wszystkim można na niej znaleźć materiały pochodzące z konferencji ISAD, która odbywa się corocznie w Stanach Zjednoczonych. Ale również opisane na niej zostały niemal wszystkie możliwe terapie leczenia jąkania, informacje dla dzieci, rodziców, osób dorosłych i wiele, wiele innych.
   2. The Stuttering Foundation – pierwsza i największa fundacja, która wspiera osoby jąkające się. Współpracuje z wieloma specjalistami. Poza artykułami na stronie można znaleźć również filmy, skierowane do różnych grup wiekowych. Regularnie wydaje również newsletter.
   3. The British Stammering Association – podobnie jak The Stuttering Foundation, to stowarzyszenie dostarcza materiały i wspiera ludzi zamieszkujących na terenie Wielkiej Brytanii.
   4. The Journal of Stuttering Therapy, Advocacy and Research – strona prezentuje naukowe podejście do jąkania. Na stronie można znaleźć kolejne wydania czasopisma zawierającego artykuły związane z zaburzeniami płynności mowy.
   5. StutterTalk – świetny podcast prowadzony przez Petera Reitzesa (CCC-SLP). Bardzo często gośćmi prowadzącego są czołowi eksperci w dziedzinie jąkania, którzy dzielą się swoją wiedzą. Peter często rozmawia również ze zwykłymi jąkałami, takimi jak my wszyscy, którzy opowiadają jak radzą sobie z własnym jąkaniem. StutterTalk to prawdopodobnie najlepsze źródło motywacji do pracy nad sobą, nad własnym jąkaniem.
   6. National Stuttering Association – NSA skupia się przede wszystkim na zrzeszaniu grup wsparcia, ale wydaje również ciekawy newsletter „Letting go.”
   7. Stuttering is Cool – kolejny podcast. Na tej stronie można znaleźć również dział „101 Stuttering Links,” w którym autor dzieli się odnośnikami do bardzo ciekawych informacji związanych z jąkaniem.
   8. The Valsalva Stuttering Network – stronę tworzy William Parry, który jest autorem koncepcji wiążącej mechanizm Valsalvy z jąkaniem. Na stronie można znaleźć wiele darmowych materiałów, w tym filmów z wykładów autora.