Menu Zamknij

Lęk przed ośmieszeniem się – historia Darka

Mam na imię Darek, lat 22. Wadę wymowy mam od 5 lub 6 roku życia. Sam nie wiem dlaczego, może przez stres związany z pójściem do szkoły. Z nauką nie miałem problemów: podstawówka, gimnazjum, technikum bez poślizgu. Matura ok, nawet ustna. Zrezygnowałem ze studiów, ale nie ze względu na mowę.

Moja mowa nie jest tragiczna, tylko czasami są gorsze dni. Nienawidzę rozmawiać przez telefon. Jednak odbieram, bo wiem ze czasami tego nie da się uniknąć. Podobnie z dzwonieniem do kogoś. Ale zawsze serce wali mi tak jakby miało zaraz wyskoczyć.

Nie pamiętam sytuacji, w której ktoś się ze mnie śmiał, przedrzeźniał. Zdarzały się głupie teksty w podstawówce, ale w malutkiej wsi moja mowa to było coś innego. Mam znajomych, kolegów, koleżanki, czasami się spotykamy. Z dziewczynami z klasy zawsze miałem lepszy kontakt niż z chłopakami. O dziwo łatwej było mi nawiązać z nimi znajomość niż z kolegami. Na początku trochę stałem z boku, ale wiadomo, że dziewczyny patrzą na co innego. Jednak z czasem się jakoś ułożyło i nie miałem żadnych nieprzyjemności w szkole. Może poza sytuacją, kiedy odpowiadałem na koniec gimnazjum na ocenę 4 z angielskiego to nauczyciel powiedział mi, że powinienem mieć osobny tok nauczania.

Jestem nieśmiały, zamknięty w sobie, cichy, spokojny, ale bywam nerwowy, sarkastyczny, czasami wredny i sam nie wiem dlaczego. Brakuje mi pewności siebie. Coraz bardziej mi to przeszkadza. Zwłaszcza jak widzę szczęśliwych znajomych, kolegów jak zmieniają dziewczyny, a ja nie mogę żadnej znaleźć. No ale ciężko jest znaleźć bez rozmowy. Oczywiście pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Wiąże się z przedstawieniem się, a to jest najtrudniejsze. Mam już dość pytań „czy mam dziewczynę”. Ciągle odpowiadam tak samo, że nie mam, bo nie ma fajnych dziewczyn. Na pewno są tylko ja boje się poszukać, zrobić pierwszy krok.

Wizyty u logopedy zakończyłem 7 lub 8 lat temu. Od tego czasu ani razu nie zajrzałem do zeszytu, w którym mam ćwiczenia, które mi zapisywała. Na ostatniej wizycie pamiętam jak pani powiedziała, że osobno wszystko opanowałem, tylko teraz czas wprowadzić to w życie, i tak to zrobiłem, że zacinam się do dziś. Od tego czasu nic, żadnych ćwiczeń, terapii, kolejnych wizyt, rozmów z psychologiem, hipnozy itp. Przyzwyczaiłem się do tego i nauczyłem się jakoś z tym żyć. Nienawidzę słowa „jąkanie”, zawsze zastępuje je „wadą wymowy”. Tak naprawdę z nikim nie rozmawiałem o tym, nawet nikt ze znajomych nie pytał o to. Nie wiem dlaczego. Nie obchodzi ich czy nie chcą mi sprawiać przykrości? Zresztą nie wiem co bym odpowiedział.

Od jakiegoś czasu bardziej czuję, że odstaje od innych i zaczyna mi to przeszkadzać. Dlatego postanowiłem to zmienić. Długo się zastanawiałem i przypomniało mi się, że są terapie dla osób jąkających się. Kiedyś nawet mówiłem o tym rodzicom, ale powiedzieli, że to nie daje 100% pewności wyleczenia się, a dużo kosztuje. Dlatego sam uzbierałem kasę, podjąłem decyzje i prawdopodobnie w styczniu pojadę. Prawdopodobnie, bo sam jeszcze nie wiem. Trochę boje się, że narobię sobie nadziei, a nic z tego nie będzie. Jednak czuję, że muszę spróbować, bo ile można żyć marzeniami. Układać sobie różne wersje sytuacji, w których sprawy potoczyły się inaczej przez moją mowę. Wielu rzeczy żałuje przez to, ale nic już z tym nie zrobię. Mogę zaryzykować i pojechać na terapie. Tylko rodzicom i bratu o tym powiem i mam nadzieje, że będę mógł zobaczyć ich miny, gdy już nie będę się jąkał. To mnie mobilizuje! 🙂

PODZIEL SIĘ SWOJĄ HISTORIĄ. PRZEŚLIJ NAM TEKST NA KONTAKT@DEMOSTENES2.EU

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *