Menu Zamknij

„Gość Demostenesa” – Piotr Ostrowski

Zapraszam do przeczytania artykułu pana Piotra Ostrowskiego, lekarza chorób wewnętrznych z Gabinetu akupunktury w Warszawie. Pan Piotr opisał skuteczność i formę leczenia jąkania metodą akupunktury.

Mogę powiedzieć, ze jąkanie odpowiada na leczenie akupunktura generalnie dość dobrze. Jednak jak wiadomo, problem jest skomplikowany, rezultaty zależą nie tylko od metody leczenia, lecz również od uwarunkowań (m.in. psychologicznych, rodzinnych itd.) pacjenta. Leczenie przy różnych schorzeniach wygląda podobnie, tzn. stosuje się serie od 10 do kilkunastu zabiegów akupunktury, wraz z bańkami i moxa (mieszanka ziołowa, chiński odpowiednik naszego piołunu). Do tego dochodzą zalecenia dietetyczne i inne. Zabiegi wykonuje się praktycznie w każdym wieku, zmieniając nieco rodzaje igieł i techniki nakłuwania. Przeciętnie wykonuje się akupunkturę 2 x w tygodniu. Niestety mało pacjentów wie, ze można stosować akupunkturę. Dlatego jest również mało wiarygodnych opinii na temat skuteczności.

W ciągu ostatnich 18 miesięcy pracując w Niemczech, wykonałem ok. 15000 zabiegów akupunktury, i nie miąłem żadnego pacjenta z jąkaniem! W Polsce popularność tej metody jest jeszcze mniejsza, wiec pacjenci z jąkaniem zdążają się bardzo sporadycznie. Na potwierdzenie, że stosuje się akupunkturę u jąkających się pacjentów i że akupunktura uważana jest za ważna metodę leczenia tej dolegliwości, a zarazem, że efekty są trudne do oceny, ze względu na mała liczbę zgłaszających się pacjentów, zamieszczam abstrakt artykułu z bazy Medline:

Rezultaty tradycyjnej akupunktury w przypadku jąkania.
To ważne, że bada się alternatywne metody leczenia jąkania, w czasie gdy współczesne metody nie są całkowicie skuteczne w przypadku wszystkich ludzi. Co więcej, wielu z tych którzy byli wyleczeni ze swojego jąkania cierpią z powodu dużych nawrotów . Akupunktura była pokazana jako obiecujący sposób leczenia dla kilku odmiennych chorób, więc próbne badania w sprawie skuteczności tego dla jąkania było uznane jako warte zachodu. To doświadczenie oparte na akupunkturze było zastosowane na dwóch dorosłych mężczyznach, którzy jąkali się od urodzenia. Żadna znacząca zmiana nie była zaobserwowana, i częstotliwość jąkania pozostała taka sama. Wskaźnik mowy również pozostał na poziomie sprzed terapii przez cały czas okresu terapii, tak jak jej naturalność i poziom niepokoju. To odkrycie jest ważne, gdyż utrzymuje, że akupunktura może być skuteczna w leczeniu jąkania, lecz możliwość i pożyteczność metod musi być określona. Mała liczba zaangażowanych sugeruje ostrożność we wnioskach, że akupunktura nie jest dobrym leczeniem dla jąkających. Akupunktura musi zostać oceniona a w badaniach dotyczących jąkania musi wziąć udział więcej ludzi.
źródło: czasopismo o odkryciach nt. mowy i słuchu
(Oryginał z angielskiego przetłumaczyła Katarzyna)

Wg. portalu www.paramed.waw.pl, akupunktura ma skuteczność w leczeniu jąkania: u dzieci – 40%, u dorosłych – 30% (konieczne są równoczesne ćwiczenia logopedyczne).


Nie mogę się zgodzić lub nie z danymi statystycznymi, ponieważ nie mam takiego doświadczenia (dostatecznej liczby pacjentów by wyciągać statystyczne wnioski, praca na 2 pacjentach jaką załączyłem poprzednio, nie pozwala na ocenę, tylko podkreśla złożoność problemu) oraz nie znalazłem w liczącej się literaturze medycznej takich danych.

Dopiero pacjent korzystający z akupunktury, stopniowo dowiaduje się od lekarza co można leczyć. Wynika to nie tylko z braku takiej wiedzy w społeczeństwie przyzwyczajonym do medycyny akademickiej, ale i z odrębności tradycyjnej medycyny chińskiej, która leczy różne dolegliwości i zespoły objawów, które nie są zamieszczone we wskazaniach, bo nie stanowią odrębnych jednostek chorobowych w medycynie akademickiej.

Często prosiłem przedstawicieli medycznych firm farmaceutycznych o badania typu akupunktura vice jakiś lek, ale nikt (to dość zrozumiałe) nie podchwycił tej koncepcji.

Zachęcam do akupunktury, pomimo braku dobrych badań. Nasze (akupunkturzystów) doświadczenia wskazują często na umowne i nienaukowe określenia typu dobry czy dość dobry efekt, Brak badań nie przeszkadza pacjentom cieszyć się z efektów akupunktury.

Pozdrawiam, Piotr Ostrowski

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *