Menu Zamknij

Fobia społeczna przy jąkaniu – przyczyny i objawy

fobia spoleczna przy jąkaniu

Zaburzeniem, które często towarzyszy osobom jąkającym się jest fobia społeczna. Jakie są przyczyny i objawy, wreszcie jak sobie z nią poradzić? Temat został podjęty podczas jednego z odcinków „Dzień dobry TVN”.

Fobia społeczna to obecnie jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych. Szacuje się, że nawet 9% ogółu populacji dotyka fobia społeczna. Znajdują się więc w tym gronie również osoby, które się nie jąkają.

Objawy fobii społecznej

Osoby cierpiące na fobię społeczną boją bardzie niż inni oceny ze strony rozmówców. Sprawiają wrażenie nieśmiałych introwertyków, choć w rzeczywistości ich lęki nie mają podłoża cech charakteru. W głębi duszy mogą być ekstrawertykami. Najczęstsze zachowania wśród osób cierpiących na fobię społeczną:

 • unikanie wystąpień publicznych – nie chodzi o stres przed wystąpieniem, bo ten odczuwa każdy, lecz celowe i nagminne unikanie wystąpień,
 • samotny tryb życia – nie chodzi o to, że ktoś lubi być sam. To bardzo ważne, aby lubić przebywać w swoim towarzystwie. Chodzi o unikanie spotkań towarzyskich, brak zaangażowania w projekty społeczne, wycofanie z życia publicznego.
 • unikanie spożywania posiłków i picia w restauracjach, barach itp.
 • strach przed mówieniem – osoby jąkające się mają tutaj podwójny problem, który niejako się zaciera. Dlatego tak ważna jest akceptacja siebie i swojego jąkania, jako swojej cechy, z którą można normalnie żyć, a czasem może być wyróżnikiem.
 • brak możliwości skupienia i wykonywania różnych aktywności, gdy ktoś na nie patrzy – na przykład kupowanie w sklepie spożywczym, gdy za tobą jest kolejka. Czy też odbieranie telefonów w miejscach publicznych.
 • unikanie rozmów z osobami, które uważają za autorytet, lub które się podobają.

Przyczyny fobii społecznej

Wskazując na przyczyny fobii społecznej mówi się przede wszystkim o:

 • odrzuceniu przez grupę we wczesnych latach szkolnych,
 • traumatycznych przeżyciach – ofiary przemocy, gwałtów, molestowania seksualnego, znęcania psychicznego, mobbingu,
 • doświadczeniach z czasów wojny lub wyjazdów na wojnę,
 • strachu przed kompromitacją w grupie rówieśniczej,
 • niskiej samoocenie,
 • braku umiejętności autoprezentacji,
 • przekonanie o brzydkiej budowie swojego ciała (dysmorfofobia).

Leczenie fobii społecznej

Fobia społeczna przy jąkaniu jest często wzmożona, zwłaszcza wśród osób ze słabszą odpornością psychiczną.

Pomoc osobom zmagającym się z fobią społeczną jest wieloraka. Najczęściej stawia się na terapię poznawczo-behawioralną, czyli poznanie swoich uczuć i skonfrontowanie ich z rzeczywistością. Bardzo ważna jest również praca na zewnątrz. To znaczy przezwyciężanie swoich lęków poprzez stawianie się w sytuacjach wywołujących niepokój. Uczenie spontanicznych reakcji na wydarzenia, wzmacnianie samooceny oraz techniki relaksacyjne to także ważne metody leczenia. Ostatnim punktem są leki. Najczęściej podawane są benzodiazepiny, neuroleptyki i antydepresanty.

Wywiad z psychologiem dziecięcym, panią Moniką Perkowską w „DD TVN” można zobaczyć tutaj: https://dziendobry.tvn.pl/a/fobia-spoeczna–objawy-przyczyny-jak-leczyc

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *