Menu Zamknij

Przemyślenia – blog Dawida

Witam, kolejny wpis do mojego blogu. Z góry przepraszam za nieuporządkowane myśli.

W poprzednim systemie władza promowała obraz człowieka pracy. Przyjęło się nawet takie hasło: „Praca jest miernikiem wartości człowieka”. Stary system upadł, przyszły nowe czasy i rzeczywistość. Co teraz jest miernikiem wartości człowieka ?. Może wiedza i wykształcenie ?. Obecnie większość młodych ludzi w Polsce ma wyższe wykształcenie. Wynika to z tego że jest po prostu niski poziom nauczania. Moim zdaniem miernikiem wartości człowieka w obecnych czasach jest mowa i wygląd. Jeśli chodzi o mowę nie może być ona zwykła. Musi czymś się wyróżniać z codziennej rzeczywistości. Im bardziej płynna, pełna pasji nastawiona na właściwe akcentowanie i intonację tym bardziej ciekawsza i porywająca. Należy do tego dodać ładny wygląd i sukces murowany zarówno w biznesie jak i w miłości.

Czasami sobie myślę, jak jedno wielkie kłamstwo mogłoby zmienić życie setkom tysięcy osób jąkających się w Polsce i na świecie. Jak to pewien koncern farmaceutyczny puściłby „wielką ściemę”, że wynalazł cudowny lek na jąkanie. A w rzeczywistości byłyby to jakieś witaminy. Jąkający się kupując takowy produkt nastawiony byłby i słusznie, że to mu pomoże. Zadziałałby efekt placebo. Zdecydowana większość przyjmująca ‚taki lek’ poczułaby się pewniej. Lęk przed mówieniem zmniejszyłby się, bylibyśmy bardziej otwarci. Miałoby to istotny wpływ na nasze życie zawodowe jak i prywatne. Ale warto pomarzyć żaden koncern farmaceutyczny takowego ‚leku’ nie wymyśli bo byłoby to po prostu przestępstwem.

Ostatnio byłem na kolejnej konsultacji. Miałem szczęście bo była grupa osób która jest na końcówce terapii. Mówili płynnie lecz bardzo dziwnie. Charakterystyczne były szerokie otwarcia, wyglądało to niezbyt naturalnie.

Po kilku niemiłych sytuacjach związanych z wolnymi pytaniami wpadłem na pewien pomysł. Zakupiłem w aptece bandaż, zawsze wychodząc do sklepów zakładam go. Zauważyłem że ludzie nie patrzą już na mnie jak na idiotę. Poczułem się także bardziej pewny siebie. Nie rozumiem dlaczego zarówno w terapii przeprowadzanej zarówno w moim ośrodku w którym się leczę jak i w innych zalecone jest zadawanie 20 pytań. Jest to bardzo dziwne, chyba naszym celem nie powinno być zbieranie danych jak urząd statystyczny tylko rozmowa z obcymi ludźmi. Dlatego troszkę to zmodyfikowałem. Wychodzę głównie do sklepów komputerowych i z różnego rodzaju sprzętami, rozmawiam czasami kilka minut. Temat nie trudno znaleźć chociażby udawając klienta i przebierając w ofertach.

Moje samopoczucie jest ogólnie nie najlepsze. Nic mnie nie cieszy, nawet pójście na mecz koszykówki na który wybrałem się pokryjomu. Pani terapeutka zabroniła mi bo to rstresujące i zbyt emocjonujące dla mnie. Pewnie wpływ na moje złe samopoczucie ma fakt, że dziewczyna do której „startowałem” (dość nieudolnie, starzy bywalcy forum wiedzą o co chodzi) znalazła sobie chłopaka na domiar złego z mojej grupy. Więc prawie codziennie muszę patrzeć jak się ze sobą „liżą” itp.. Staram się dlatego opóźniać jak najbardziej moje przyjścia na uczelnię. Cały czas nie mogę pozbyć się jednej myśli. Obecnie ubzdurałem sobie że wybierając drugi kierunek studiów, poznam tam jąkającą się dziewczynę. Nauczę ją wolnej mowy, zakochamy się w sobie i będziemy żyli długo i szczęśliwie.

Ostatnio na naszym forum pojawiło się kolejne zapytanie studentki logopedii dotyczącej aspiracji życiowych osób jąkających się. Każdy człowiek jest inny, różnimy się od siebie wyglądem, charakterem, marzeniami itp.. Jednak my ludzie jąkający się jesteśmy po części tacy sami. Zostaliśmy w dużym stopniu ukształtowani przez jąkanie. Moją aspiracją życiową jak i wielu z nas jest założenie rodziny, posiadanie kochającej żony, poczucie akceptacji itp.. Wtedy właśnie będziemy czuć się szczęśliwi, spełnieni, nasze jąkanie się zmniejszy. Często osoby jąkające się są mało aktywne co ma istotny wpływ na życie prywatne jak i zawodowe.

Na koniec dodam link do odkrytej przeze mnie ostatnio piosenki „Don’t stop me now” zespołu Queen, (bardzo relaksująca) pomaga mi bardziej w szerszym otwieraniu buzi.

PODZIEL SIĘ SWOJĄ HISTORIĄ. PRZEŚLIJ NAM TEKST NA KONTAKT@DEMOSTENES2.EU

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *