Menu Zamknij

Jąkanie u dzieci – wstęp do terapii

Około 80% osób jąkających się to dzieci. Prawie wszyscy jąkający się zaczęli się jąkać jako dzieci. Szacuje się, że jąka się ok. 5% dzieci w wieku przedszkolnym. Średni wiek pojawienia się jąkania to 34 miesiąc życia (2 lata i 10 miesięcy). W około 90% przypadków jąkanie zaczyna się przed czwartym rokiem życia.

Uwaga! Tłumaczenie całego ebooka można znaleźć pod adresem: Jąkanie u dzieci – Kehoe

Rozpowszechnienie i diagnozowanie

U dzieci między drugim, a trzecim rokiem życia występuje dynamiczny rozwój umiejętności językowych. Wszystkie dzieci w tym wieku robią błędy językowe, a także występują u nich normalne niepłynności. Jednakże, jąkanie wczesnodziecięce różni się od normalnych niepłynności.
Normalnymi niepłynnościami są najczęściej wtrącenia typu „yy”, „um” i podobne wstawki. Rzadsze są natomiast zmiany czy powtórzenia słów.
Jąkanie wczesnodziecięce to przede wszystkim powtórzenia dźwięków, sylab, słów, a także rzadsze przeciąganie dźwięków, zacięcia czy zmiany lub wtrącenia.
Doświadczony logopeda, który zajmuje się leczeniem jąkania u dzieci powinien bez większych problemów poprawnie zdiagnozować jąkanie wczesnodziecięce.

UWAGA: przeszukując internet po haśle „jąkanie wczesnodziecięce” można natknąć się na wiele bzdurnych informacji, których celem jest jedynie przestraszenie rodzica, który podejrzewa jąkanie u swojego dziecka. Jak np.: „Niepłynność mówienia (normalna) może przerodzić się w jąkanie wczesnodziecięce (patologiczne), a ono w trwałe jąkanie!” czy równie niezrozumiałe „naśladownictwo innych osób jąkających się może być przyczyną jąkania wczesnodziecięcego” i wiele innych… Co gorsze te stwierdzenia pochodzą od osób zajmujące się zawodowo niepłynnościami mowy. Dlatego też należy uważać.

Terapia bezpośrednia

Terapia ta ma na celu zmianę sposobu mówienia dziecka i jego zachowań. Najczęściej logopedzi, którzy są zwolennikami terapii tego typu zalecają leczenie zaraz po pojawieniu się jąkania u dziecka. Wierzą oni, że natychmiastowo rozpoczęta terapia da lepszy efekt w krótszym okresie czasu i w ten sposób pozwoli zaoszczędzić pieniądze.
Niestety nie ma żadnych badań potwierdzających te przekonania. Najczęściej problemem jest ustalenie właściwej metody mierzenia jąkania (niepłynności). Problemem jest także ustalenie przedziału czasowego (np. mierzenie płynności rok po terapii czy może trzy lata po terapii). Te czynniki mają wpływ na badania mające na celu określenie skuteczności metody. Przykładowo sposób pomiaru może doprowadzić do sytuacji, w której 90% dzieci, które przeszły terapię będzie mówiło płynnie po trzech latach, ale także 90% dzieci, które nigdy nie przeszły żadnej terapii również będzie mówiło płynnie (u większości dzieci jąkanie zanika bez interwencji).

Najpopularniejszą terapią dla dzieci i jedyną, która udowodniła formalnie swoją skuteczności jest „The Lidcombe Program”. Terapia wydaje się być efektywniejszą od innych, ponieważ jest wystarczająco łatwa, aby rodzice pracowali z dziećmi w domu. W innym eksperymencie przeprowadzonym na trzech grupach dzieci okazało się, że terapia prowadzona przez rodziców lub z wykorzystaniem programów komputerowych może dać lepsze i długotrwałe efekty niż praca z logopedą.

Zabawy dla dzieci wykorzystywane w terapii bezpośredniej

Logopedzi używają gier, aby zachęcić dziecko do mówienia, ćwiczyć jego umiejętności językowe czy wzmacniać płynną mowę. Są to proste zabawy, więc w rolę logopedy może wcielić się także rodzic.

Zabawa w pojedynkę” zachęca do mówienia. Logopeda ma dwa pudełka z zabawkami, jedno dla dziecka, drugie dla siebie. Na początku bawią się własnymi zabawkami w ciszy. Stopniowo logopeda zaczyna naśladować odgłosy samochodu czy zwierząt w czasie zabawy. Następnie dodaje pojedyncze słowa. Później jej (większość osób zajmujących się leczeniem niepłynności mowy to kobiety) zabawki zaczynają wpadać na zabawki dziecka i są przez krótką chwilę w kontakcie z nimi. Wreszcie zaczyna używać krótkich fraz czy zdań. Nie jest wymagane, aby dziecko zaczęło mówić. Celem zabawy jest stopniowe opisywanie słowami zachodzących zdarzeń, tak aby dziecko poczuło się jakby rozmawiało.

Rozmowa z żółwiem” – w tej grze logopeda używa zabawki żółwia nakładanej na rękę. Żółw powoli zbliża się do dziecka, kiedy ono używaj wolnej i zrelaksowanej mowy. Kiedy dziecko zaczyna mówić szybko i pojawiają się napięcia, żółw zatrzymuje się i powoli zaczyna chować się do swojej skorupie. Jeśli nie masz zabawki żółwia, możesz użyć samochodu poruszającego się powoli po stole i omijającego przeszkody.

W grze „Powiedz magiczne słowo” logopeda lub rodzic mówi dziecku, że myśli teraz o jakimś słowie i jeśli dziecko odgadnie to słowo to zostanie nagrodzone orzeszkiem, żelkiem lub czymś co lubi. Rodzic i dziecko patrzą na obrazek lub przez okno. W grę można się bawić np. w czasie jazdy samochodem. Kiedy dziecko powie jakieś słowo płynnie, rodzic mówi, że to właśnie było magiczne słowo i nagradza dziecko. Jeśli dziecko zająknie się na słowie to nie jest nagradzane. Rodzic tak naprawdę nie wyobraża sobie żadnego słowa, tylko słucha mowy dziecka, czy jest ona płynna.

W grze „Nie złapiesz mnie” jedna z osób dostaje orzeszka, kiedy druga zadaje pytanie. Wtedy po cichu zjadasz swojego orzeszka zanim odpowiesz na pytanie. Jeśli odpowiesz na pytanie zanim zjesz orzeszka, za karę musisz zwrócić jednego orzeszka do „puli”. Rodzic powinien tracić więcej orzeszków niż dziecko, odpowiadając zbyt szybko. Celem zabawy jest zredukowanie presji czasu udzielania odpowiedzi przez dziecko.

Modelowanie

Ciekawy zagadnieniem jest także modelowanie, czy naśladowanie nieprawidłowych zachowań.
Do jednej z terapeutek trafiła czteroletnia dziewczynka, która nagle zaczęła się jąkać po tym jak jej rodzice się rozeszli. Najtrudniejszym do wyeliminowania zachowaniem było uderzanie głową w czasie trudnych momentów wywołanych jąkaniem. Terapeutka nieskutecznie starała się wyeliminować to zachowanie stosując podstawowe techniki upłynniania mowy. Pewnego dnia, kiedy dziecko uderzyło głową w stół terapeutka zdecydowała się zamodelować takie samo zachowanie. Dziecko było w szoku, ale ignorowało kobietę. Dopiero po kilku kolejnych uderzeniach dziewczynka zapytała: „Dlaczego to robisz? Czy to nie boli?”, terapeutka odpowiedziała „Nie wiem dlaczego to robię, ale na pewno nie pomaga mi to w mówieniu”. Dziecko nigdy więcej nie uderzyło głową w nic i po jakimś czasie zaczęło mówić płynnie.
Sposób tej terapeutki zdecydowanie różni się praktyk przyjętych w standardowych terapiach jąkania. Większość ludzi udawałaby, że sytuacja jak uderzanie głową nie ma miejsca, ignorowaliby ją. Większość terapeutów wierzy, że naśladowanie jest podobne do dokuczania, zastraszania czy szydzenia i może spowodować emocjonalną traumę.

Jednak spróbujmy wyobrazić sobie prosty eksperyment myślowy. Przykładowo dwoje nastolatków, siostra i brat zaczyna używać przekleństw podczas rodzinnego obiadu. Czy rodzice powinni zareagować z przerażeniem i powiedzieć, aby nigdy więcej nie używali takiego języka?
Oczywiście to nie zadziała. Nastolatkowie będą zachowywać się identycznie przy najbliższej okazji, tylko po to, aby mieć ubaw z tego jak przerażeni są takim zachowaniem ich rodzice. W zamian rodzice powinni natychmiast zareagować używając jeszcze bardziej wulgarnego języka. Ojciec mógłby powiedzieć: „K…a, to jest najlepsze j…a pieczeń na tym zaj…m świecie!” Mama mogłaby odpowiedzieć „O Ty mój wielki s…e, jesteś tak z…e seksowny mówiąc k…a!”. Pewne jest, że dzieci spalą się ze wstydu i nigdy więcej nie użyją przekleństw w obecności rodziców.

Celem modelowania jest zwiększenie świadomości osoby dotyczącej jej zachowań. Jąkały najczęściej są nieświadome tego, że się jąkają, a w szczególności ich zachowań pobocznych podczas zająknięć. Wszyscy wokół to widzą, ale przecież nikt nie widzi siebie. Połączenie nagrań wideo i modelowania może pomóc w zwiększeniu świadomości osoby jąkającej się i w wyeliminowaniu nieprawidłowych zachowań.
Osoba jąkająca się może błędnie sądzić, że pewne jej zachowania są niewidoczne, akceptowalne lub wszyscy tak robią, jednak tak nie jest. Modelowanie pozwala jej to uświadomić. Trzeba jednak pamiętać, że modelowanie jest wskazane tylko wtedy, jeśli potrafimy zastąpić niepożądane zachowania, innymi dobrymi zachowaniami. Przykładowo, jeśli logopeda naśladuje Twoje jąkanie to jest to w porządku, ponieważ ona potrafi odpowiednio zareagować i zaprezentować jak powinno się prawidłowo mówić. Przynajmniej teoretycznie tak powinno być…

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *